Koulutus vertaistukijaksi tai arjen ystäväksi
Ajankohta
01.09. - 22.09.2026
Paikka
Yhdistyksen toimisto/teams
Ymmärrystä, tukea ja toivoa – kouluttaudu vertaistukijaksi tai arjen ystäväksi!
Oletko syövän sairastanut/ kroonista syöpää sairastava tai läheinen? Vertaistukijana kuuntelet, keskustelet ja jaat kokemuksiasi sairauden aiheuttamassa muutoksessa. Voit hakea koulutukseen, mikäli hoitojen päättymisestä on kulunut vähintään 1 vuosi ja koet, että sinulla on voimavaroja tukea toista. Lue lisää vertaistukijatoiminnasta.
Arjen ystävä tukee sairastuneen elämää muuttuneessa arjessa. Hän on seurana, kun tuettavan olo on yksinäinen tai hän haluaa seuraa esim. lenkkipolulle, hoitokäynnille, kauppamatkalle tai kirjastoon. Ystävä voi auttaa myös tarvittaessa digiasioissa. Ystävänä voi toimia aikuinen henkilö, jolla on halu auttaa ja kuunnella. Lue lisää arjen ystävä -toiminnasta.
Yhteiset koulutuspäivät 1.9., 8.9., 15.9. ja 22.9. klo 17-19.
Mukaan voi hakea koko Pohjois-Savon alueelta. Kaikki hakijat haastatellaan. Koulutuksen jälkeen pääset mukaan merkitykselliseen vapaaehtoistoimintaan.
Koulutus järjestetään joko Kuopiossa ja/tai etänä osallistujien mukaan.
Hae koulutukseen 10.8.2026 mennessä. Hakijalle lähetetään haastattelulomake ja sovitaan haastatteluaika.
Yhteydenotot Virpi puh. 040 733 4737 virpi.nissinen@pohjois-savonsyopayhdistys.fi